روش وصول وجه سفته

سفته همانند چک و برات یک نوع وسیله پرداخت بجز پول محسوب می شود که مطابق آن، صادر کننده تعهد می کند در تاریخ مشخصی و یا بدون تاریخ و به صورت عندالمطالبه (سفته ای که تاریخ ندارد وبا طلب کردن مبلغ باید پرداخت شود)، مبلغ معینی را در وجه حامل (هر کسی که سفته در دست اوست) یا شخص معین (اسم شخص معین) و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.

منظور از حواله کرد سفته با مثال: سفته در وجه علی و به حواله کرد او یعنی اینکه یا به علی پرداخته شوذ و یا به هر شخصی که علی، سفته را به او انتقال می دهد .

برای وصول وجه سفته ابتدا باید به اداره واخواست سفته مراجعه نمود و فرمی به اسم واخواست‌نامه را از همان اداره تهیه و جاهای خالی مندرج در آن را مطابق فرم نمونه موجود در اداره تکمیل نمایید. درصدی از ارزش سفته بابت هزینه واخواست باید تمبر زده شود و فیش واریزی بانک، به اداره واخواست داده شود.

بعد از واخواست سفته بین ۴۰ روز تا دو ماه وقت لازم است که سفته‌ها و واخواست‌نامه‌ها توسط اداره واخواست به صادر کننده آنها (متعهد) ابلاغ شود و نسخه ابلاغ شده آن، عودت شود تا امکان مطالبه وجه از طریق دادخواست به محاکم حقوقی فراهم گردد.

بعد از این مرحله می‌توان به دادگاه مراجعه و دادخواست مطالبه وجه داد که به میزان ارزش سفته که همان خواسته خواهان است مبلغ ۳.۵% تمبر دادرسی باید ابطال شود.

سفته را نمی‌توان به غیر از دادگاه در جای دیگری اقدام نمود. ضمن اینکه فقط و فقط از طریق حقوقی می‌توان پیگیری کرد و لاغیر. دادرسی هم طبق روال امروزه بسیار کند و طولانی پیش می‌رود.

همچنین بخوانید:

تقسیم بندی جرایم مرتبط با مواد مخدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا