حکم قانونی ربا

ربا چیست؟

تعاریف ربا

  • هر نوع سودی بر روی پول صرف نظر از درصد آن.
  • عدم برابر بودن دو کالای مورد معامله.
  • هر مقداری بیشتر از وام دریافت شده صرف نظر از مقدار بیشتر بودن
  • سود با درصد بیش از حد که بر روی پول اخذ شود.
  • زیاد شدن یک چیز بدون انجام کار.

معامله دو کالای همجنس با زیادی دریک طرف یا قرض دادن به شرط زیادی را ربا می گویند که از آن در باب تجارت سخن گفته‌اند.

در اصطلاح فقه اسلامی به اضافه خاصی گفته می‌شود که در مبادله دو کالای مثل هم که کیلی یا وزنی هستند و یا در قرار داد قرض هر نوع کالا که بدان ملتزم و پایبند می‌شوند، اخذ میشود. در دین مبین اسلام، ر با یکی از گناهان بسیار بزرگ به شمار می‌رود و گستره حرمت آن غیر از ر با خواران شامل ر با پردازان، شاهدان و نویسندگان اسناد ربا نیز می‌شود.

موارد جایز بودن ربای معاملی

بنابر نظر مشهور فقها در چند مورد معامله ربوی جایز است و طرفین می‌توانند از همدیگر مقدار اضافه دریافت کنند و آن چند مورد عبارت است از: الف) پدر و فرزند؛ ب) زن و شوهر؛ ج)عبد و مولا؛ د)مسلمان و کافر.

ربا در حقوق کیفری

ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی ایران ر با را جرم و برای آن مجازات در نظر گرفته است: «مرتکبین اعم از ربا دهنده، ر با گیرنده و واسطهٔ بین آنها علاوه بر ردِ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مورد ر با به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.»

نمونه شکایت ر باخواری (۱)

ریاست محترم دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان “………”

 با سلام احتراماً به استحضار می‌رساند:

در تاریخ       آقای/آقایان – خانم/خانم‌ها       فرزند       به نشانی       درقالب نوعی توافق بیع/قرض/صلح جنسی راباشرط اضافه باهمان جنسی مکیل/موزون معامله کرده وبدین وسیله ثروت نامشروع به دست آورده ‌اند ، فلذا با عنایت به ادله اینجانب که عبارت از استشهادیه/ و یا شهادت شهود می‌باشد ،تعقیب و مجازات نامبرده/نامبردگان به  “اتهام ر با خواری” به استناد ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی مورد استدعاست.

ضمناً نشانی اینجانب عبارت از       می‌باشد.

نمونه شکایت رباخواری (۲)

ریاست محترم دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان “………”

با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می‌رساند: ۱- اینجانب در تاریخ ………………. به مشکل ……………….. دچار گشتم که به ۱۰ میلیون تومان پول نقد نیازمند شدم و به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، از تهیه آن عاجز ماندم. پس از مدتی از طریق ……………… با مشتکی عنه ………………… آشنا شدم. ایشان حاضر شدند مبلغ مورد نیاز بنده را پرداخت کنند ولی در قبال آن ۱۵ میلیون سفته از بنده خواستند.  اینجانب به دلیل وضعیت نامناسب، به ناچار شرایط ایشان را پذیرفتم و مبلغ فوق را در قبال سفته دریافت کردم. یادآوری این نکته لازم است که آقایان ……………… و ……………….. شاهد ماجرا هستند.پس گذشت مدت توافق شده بنده مبلغ بدهی خود را تماما پرداخت کردم و سفته های را از ایشان گرفتم ولی متاسفانه با پرداخت ۵ میلیون مازاد بر بدهی خود دچار مشکلات بدتری شده‌ام و به ناچار به مشتکی عنه رجوع کرده و خواهان حتی قسمتی از مبلغ مذکور شدم که با بدرفتاری ایشان مواجه شدم. فلذا با عنایت به شرح موضوع با کیفیت فوق و مطالب ذکر شده و ادله اینجانب شامل: ۱- شهادت شهود ۲- رسیدهای پرداختی به مشتکی عنه ۳- ……………………، همچنین با توجه به اینکه فعل ارتکابی مشتکی‌عنه از مصادیق بارز ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات های بازدارنده) می باشد، تعقیب و مجازات ایشان به اتهام رباخواری مورد استدعاست. قبلا از بذل عنایت جنابعالی کمال تشکر را دارد.  همچنین با توجه به خسارات وارده به اینجانب که مبلغ …………… ریال است، بدوا تقاضای صدور و اجرای فوری تامین خواسته را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا