وکیل بانکی چه وکیلی است ؟

وکیل دعاوی بانکی به وکیلی اطلاق می‌گردد که در امور بانکی تخصص و تبحر کافی داشته باشد. امروزه امور بانکی یکی از ملزومات زندگی افراد شده است و بسیاری از افراد در روند روزانه زندگی خویش با امور بانکی سر و کار دارند. البته معمولا بسیاری از افراد در طی رفت و آمد به بانک، بعضا اطلاعات بسیار اندکی نیز کسب می نمایند.

لازم به ذکر است که  این امور اگرچه در ظاهر اینگونه به نظر می‌آید که به اخذ مشاوره نیاز ندارد، اما در واقع از پیچیدگی خاص خود در دعاوی مطروحه برخوردار است. معمولا چنین است که شکایت از بانک ها به سهولت امکان پذیر نیست از این رو بهتر است پیش از هر اقدام بانکی، با اهل فن این رشته مشورت و هم فکری های لازم انجام گیرد.

قراردادهای بانکی در حال حاضر بسیار گسترده می‌باشند و نیازمند بررسی تخصصی موضوع هستند. از این رو بهتر آن است که پیش از انعقاد هر قراردادی با وکیل متخصص امور بانکی در این زمینه مشورت و هم فکری صورت گیرد.

وکیل دعاوی بانکی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

آیا می‌دانید که در دعاوی بانکی چه مواردی از وظایف وکیل بانکی است و وکیل بانکی باید به آن‌ها رسیدگی کند؟ در این بخش برخی دعاوی بانکی که وکیل متخصص بانک باید به آن‌ها رسیدگی کند را آورده‌ایم.

 • دعاوی مرتبط با اختلاف در محاسبه سود و جریمه و وجه التزام بین بانک‌ها و اشخاص
 •  دعاوی مرتبط با موسسات اعتباری
 •  دعاوی مرتبط با موسساتی که بدون مجوز بانک مرکزی تشکیل شده اند
 • دعاوی مرتبط با قرارداد‌های مشارکتی از جمله: مشارکت مدنی و مضاربه و…
 • دعاوی مرتبط با سایر قراردادهای بانکی همچون فروش اقساطی
 • دعاوی مرتبط با قراردادهایی که تمدید یا تجدید شده است
 • دعاوی قراردادهایی که تبدیل به انواع دیگر قراردادها شده‌اند
 • دعاوی مربوط به ضمانت نامه‌های بانکی
 • دعاوی مربوط به اعتبارات اسنادی
 •  دعاوی ابطال محاسبات بانکی
 • دعاوی ابطال اجرائیه‌های ثبتی
 • دعاوی ابطال قراردادهای بانکی
 • دعاوی ابطال قراردادهای رهنی

وکیل بانکی متخصص در پیگیری دعاوی اعتراض به عملیات غیرقانونی ادارات اجرای ثبت از طریق معاونت ثبت، هیأت نظارت ثبت استان، شورای عالی ثبت و … اقدامات مقتضی را انجام می‌دهد. وکیل بانکی در هر کدام از دعاوی مزبور، راهکارهایی را برحسب مشکلات مطروحه ارائه می‌نماید. چرا که جهت حل و فصل و پیگیری هر کدام از دعاوی مطروحه در دادگستری، بررسی موردی نیاز است و این امر جز از یک وکیل متخصص ساخته نیست.

نحوه وصول سفته

 

حل اختلافات مشتری و بانک کمک با وکیل بانک

وکلای متخصص امور بانکی وکلایی هستند که در خصوص اختلاف بین مشتریان بانکها با بانک اقدامات مقتضی انجام می‌دهند. اختلاف بین بانک‌ها و بسیاری از مشتریان از جمله شرکتهای بازرگانی و شرکتهای تولیدی، کارخانه‌ها و فعالان دیگر عرصه اقتصادی و خدمات مسبب بروز اختلال عمده در سیستم اقتصادی کشور گردیده است. تا آنجا که حضرت آیت الله العظمی رئیسی به همراه کارگروه‌های ویژه در این خصوص جلساتی تشکیل داده و بخشنامه‌ها و آئین نامه‌هایی برای نظارت بر عملکرد و تخلفات بانکها ترتیب داده‌اند.

اما اشراف بر بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های موجود امری است که نیازمند مطالعه و کنکاش فراوان در این زمینه می‌باشد. از این رو وکیل بانکی متخصص که بر این قوانین و همچنین با روند پیگیری اختلافات بین بانک و مشتریان آشنا باشد به سرعت و سهولت می‌تواند به اختلافات در این زمینه خاتمه دهد.

 

وکیل بانکی چه کمکی می‌تواند به بدهکاران بانکی نماید؟

بانک سیستم بسیار قدرتمندی در مواجهه با بدهکاران خود دارد از جمله اینکه طبق قانون، قراردادهای بانک با مشتریان لازم الاجرا محسوب می‌گردد. به این معنا که بانک برای وصول طلب خود نیازی به مراجعه به دادگاه ندارد.

 • اولا بانک می‌تواند از طریق بانک مرکزی نسبت به ممنوع الخروج نمودن بدهکاران بانکی اقدام نماید.
 • ثانیا می‌تواند از طریق ادارات اجرای ثبت نسبت به ممنوع الخروج نمودن و توقیف اموال و ماشین آلات و دستگاههای کارخانه‌ها و شرکتها و اشخاص اقدام نماید.
 • ثالثا از طریق مراجع قضایی نسبت به اخذ حکم ممنوع الخروجی و حکم جلب بدهکاران و مصادره و ضبط اموال آنان اقدام کند.

وکیل امور بانکی معمولا بر اساس آموخته‌ها و مقررات قانونی برای متوقف نمودن عملیات اجرایی ثبت، رفع ممنوع الخروجی و رفع جلب و … راهکارهایی دارد که ممکن است از طریق مراجع ذیصلاح قضایی اقدام نماید.

وکیل بانکی متخصص چه مهارت‌هایی دارد؟

از دیگر مهارت ها و فنون مورد استفاده وکیل متخصص بانکی: تخصص در گشایش اعتبارات اسنادی، دعاوی مربوط به ضمانت نامه های بانکی، خرید دین و فاکتورینگ می‌باشد که احکام ویژه و خاص خود را دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا