همه‌ چیز در مورد بیمه‌ زنان خانه‌دار

نمونه بانک قرار داد حقوقی در تهران

خانه‌داری، شغلی که نادیده گرفته می‌شود…

خانه‌داری شغلی تمام‌وقت بوده که تعطیلی برای آن تعریف نمی‌شود و ارتقای شغلی در آن وجود ندارد.

در حال حضور حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون خانم در ایران مشغول به خانه‌داری هستند و به طور روزانه بسیاری از کارهای منزل را انجام می‌دهند. اما آن‌چه که در مورد خانه‌داری مطرح است آن است که اگر این کار شغل محسوب می‌شود نباید شامل قوانین بیمه‌ای و بازنشستگی باشد؟ چطور می‌شود زنان خانه‌دار نیز همچون سایر شاغلین در مورد بازنشستگی و آینده خود دغدغه نداشته باشند؟

 

یکی از راه‌های برطرف کردن این دغدغه و نااطمینانی از آینده، خرید بیمه‌هایی چون زنان خانه‌دار، مستمری و… است. خانم‌های خانه‌دار هم می‌توانند خود را بیمه کنند.

در ادامه به معرفی دو دسته‌ی کلی از بیمه‌های موجود برای زنان خانه‌دار می‌پردازیم.

۱- بیمه زنان خانه‌دار، سازمان تامین اجتماعی

این بیمه‌نامه یکی از انواع بیمه‌های اختیاری بوده و قوانین حاکم بر بیمه‌ی حرف و مشاغل آزاد بر آن حاکم است. در این قرارداد بیمه‌ای، با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه (بسته به نوع خدمات انتخابی)، پس از مدت قرارداد بازنشسته شده و امکان دریافت حقوق بازنشستگی وجود دارد.

شرایط سنی

– زنان متقاضی این بیمه‌نامه که تاکنون سابقه‌ی پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی را نداشته‌اند، باید بین ۱۸ تا ۴۵ سال سن داشته باشند.

– کسانی که سنشان بیش از ۴۵ سال تمام است و دارای سابقه‌ی پرداختی زیر ۱۰ سال هستند، به میزان نصف مدت سابقه، به سقف سنی مجازشان افزوده خواهد شد.

– کسانی که دارای بیش از ۱۰ سال سابقه‌ی بیمه باشند، می‌توانند بدون محدودیت سنی از این بیمه‌نامه استفاده کنند.

مبلغ پرداختی ماهانه

مطابق با مصوبه‌ی شورای عالی کار در سال 96، مبلغ حق‌بیمه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید به شرح زیر است. (این اعداد هر سال ممکن است تغییر کند)