نفقه زن در سال 99

همین که عقد ازدواج میان زن و مردی به صورت صحیح واقع شد ، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می شود که خودداری از انجام این تکلیف ، ضمانت های اجرایی حقوقی و کیفری نیز در پی خواهد داشت . فارغ از اینکه در بسیاری از موارد ، سکونت مشترک زن و شوهر به منزله پرداخت نفقه به زن می باشد ، در شرایطی ممکن است مبلغ و میزان نفقه پرداخت شده ، محل نزاع و اختلاف میان زوجین گردد .

در چنین شرایطی ، لازم است تا مبلغ و میزان نفقه زن به صورت دقیق مشخص شده تا هم حقوق زن رعایت شود و هم شوهر با پرداخت نرخ نفقه تعیین شده ، تکالیف قانونی خود را به انجام رسانده باشد . به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله به بررسی این سوال خواهیم پرداخت که مبلغ و میزان نفقه زن برای سال 99 چقدر است و نحوه تعیین نفقه زن در سال ۹۹ چگونه است .

نفقه زن در قانون مدنی

یکی از مهم ترین تکالیف قانونی در روابط خانوادگی میان زوجین ، الزام شوهر به پرداخت نفقه به زوجه خود می باشد که این حکم در ضمن ماده 1106 قانون مدنی به این صورت پیش بینی شده است : ” در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است ” . همانطور که از این ماده مشخص است ، بر خلاف عقد موقت یا صیغه ، تکلیف پرداخت نفقه زن در عقد دائمی نکاح ، بر عهده شوهر است .

 علاوه بر این ، مطابق ماده 1107 قانون مدنی ، نفقه زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض می باشد .

همچنین یکی دیگر از مهم ترین احکامی که در خصوص نفقه زن در قانون مدنی مشخص شده آن است که که پرداخت نفقه به زن ، در مقابل تکلیف زن در رابطه با تمکین از شوهر می باشد . به این معنا که اگر زن بدون دلیل موجهی از تمکین در برابر شوهر خودداری کند ، پرداخت نفقه به وی الزامی نیست . از طرف دیگر ، در صورتی که مرد علی رغم تمکین نفقه زوجه را نپردازد ، زن می تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای مطالبه نفقه تعیین شده در سال 99 نماید .

 

مبلغ نفقه زن چقدر است

گاها این سوال مطرح می شود که مبلغ نفقه زن چقدر است ؟ پاسخ به این سوال از آن جهت که همه ساله در کشور ما به اندازه ای نرخ تورم نیز بالاتر می رود ، مهم و ضروری است . به عنوان مثال ، با توجه به افزایش قیمت ها این سوال مطرح شده است که مبلغ و میزان نفقه زن در سال ۹۹​ چقدر است و به عبارت دیگر ، در صورت بروز اختلاف در خصوص تعیین نرخ نفقه زن ، چه میزانی از نفقه برای سال 1399 تعیین خواهد شد ؟

در قسمت پیش به بررسی مهم ترین مواردی که در رابطه با نفقه زن در قانون مدنی مشخص شده بود ، پرداختیم و همانگونه که اشاره شد ، در ماده 1107 قانون مدنی ، نفقه زن شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن دانسته شده است و مبلغ و میزان مشخصی برای نفقه زن مشخص و تعیین نشده است .

بنابراین ، مبلغی که برای نفقه زوجه تعیین می شود به گونه ای نیست که برای همه زنان به صورت یکسان تعیین شود ؛ بلکه نیازهای مادی در خصوص اقشار مختلف از بانوان ممکن است با دیگری تفاوت هایی داشته باشد . همچنین در تعیین میزان و مبلغ نفقه زن در سال 99 ، توانایی مالی مرد به عنوان پرداخت کننده نفقه نیز مطرح است . به همین دلیل است که اصولا امکان تعیین مبلغ و میزان دقیق نفقه زوجه برای سال ۱۳۹۹​ نه تنها دشوار بوده ، بلکه عملا نا مقدور است .

نحوه تعیین نفقه زن در سال 99

طبق آنچه ذکر شد ، نفقه زن در سال 99 نرخ و مبلغ مشخص و ثابتی ندارد ؛ بلکه با توجه به نیازهای زن تعیین می شود . اما مطلب مهمی که در این رابطه وجود دارد و ذکر آن ضروری است ، نحوه تعیین مبلغ و میزان نفقه زن برای سال 99 می باشد .

به طور کلی در صورتی که میان زن و شوهر در رابطه با تعیین مبلغ نفقه زن در سال 99 توافقی وجود داشته باشد و مبلغی به عنوان نفقه زن تعیین شده باشد ، همان مبلغ مناط اعتبار بوده و طبق توافق مذکور ، عمل خواهد شد . در غیر این صورت ، از آن جهت که تعیین مبلغ نفقه زن امری تخصصی و کارشناسانه می باشد ، دادگاه و یا شورای حل اختلاف ، تعیین این مبلغ را به کارشناس نفقه ارجاع می کند .

کارشناس نفقه نیز با توجه به عواملی همچون سن و سال ، جایگاه خانوادگی ، وضعیت اجتماعی و شغلی زوجه به علاوه سایر عوامل تاثیر گذار در این رابطه ، مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ را تعیین کرده و شوهر را مکلف به پرداخت آن می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا