مهاجرت بدون سرمایه به ایتالیا

کشور ایتالیا در بخش اروپای جنوبی قرار دارد. این کشور هم از نظر تاریخ و تمدن و هم از نظر اقتصادی بسیار پیشرفته محسوب می‌شود. به همین دلیل افراد زیادی سالانه برای تحصیل و کار و زندگی به ایتالیا مهاجرت می‌نمایند. مهاجرت به ایتالیا مزایای زیادی دارد که از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود استانداردهای بالای زندگی در این کشور
 • امکان زندگی، اشتغال و تحصیل در کشوری با هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا
 • امنیت اجتماعی و شغلی و همچنین خدمات رفاهی و اجتماعی بسیار خوب
 • شرایط عالی نظام تحصیلی و اشتغال همچنین تحصیل رایگان و بیمه درمانی همگانی
 • آب و هوای متنوع و معتدل
 • دریافت ویزای شینگن و سفر آسان به تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • تمدن و فرهنگ غنی کشور ایتالیا با جاذبه‌های گردشگری بسیار که ایتالیا را به یکی از توریستی‌ترین کشور‌های دنیا تبدیل کرده است
 • از نظر تکنولوژی و صنعت بسیار پیشرفته است

روش‌های مهاجرت‌ به ایتالیا

به طور مهاجرت کردن با توجه به هدف مهاجر به روش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. مهاجرت با هرکدام از این روش‌ها شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد. جهت مهاجرت کردن به کشور ایتالیا نیز چندین روش پیش روی مهاجر قرار دارد. این روش‌های مهاجرت شامل موارد زیر می‌‌شود.

 • روش مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری یا شغلی
 • روش مهاجرت با سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • روش مهاجرت از طریق خانواده و به عنوان همراه
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

ساختار اقتصادی کشور ایتالیا

اقتصاد ایتالیا بر اساس بازار آزاد و سرمایه‌داری می‌باشد. این کشور دارای رتبه هشتم بزرگ‌ترین اقتصاد در جهان و رتبه سوم اقتصاد در اروپا است. سال 2005 ایتالیا از نظر کیفیت زندگی در رتبه هشتم قرار گرفت. به همین دلیل افراد زیادی سالانه از سراسر جهان برای مهاجرت کاری به کشور ایتالیا اقدام می‌نمایند. صنایع اقتصادی برتر ایتالیا شامل صنایعی نظیر فلزکاری، صنعت خودرو، شیمی و پتروشیمی، انواع وسیله نقلیه مانند قطار، کشتی‌سازی و هواپیماسازی، تولید خوراکی، نساجی، انرژی پاک و صنعت توریسم و گردشگری می‌شود. لازم به ذکر است ایتالیا در زمینه مواد غذایی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان برنج، ذرت، گندم، سبزی و میوه، گوشت گاو، گوسفند و خوک محسوب می‌شود. همچنین مردم جهان شهر میلان را به عنوان پایتخت مد و فشن در زمینه تولید لباس می‌دانند.

به طور کلی فعالیت اقتصادی در بخش‌های شمالی ایتالیا بیشتر در زمینه صنعتی است و اغلب کلان شهر‌های پیشرفته در این ناحیه هستند. اما بخش‌های جنوبی ایتالیا بیشتر در حوزه سنتی و مزرعه‌داری و کشاورزی فعالیت دارند که با وجود طبیعت بکر در این نواحی علاوه بر توسعه صنایع غذایی موجب جذب توریست و گردشگر نیز شده است.

بررسی دانشگاه و سیستم آموزشی برای مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا در سطوح دانشگاهی و سطوح قبل دانشگاهی دارای نظام آموزشی قدرتمندی است. سیستم آموزشی رایگان و اجباری این کشور از 6 سالگی تا 16 سالگی افراد ادامه دارد. نظام آموزشی در کشور ایتالیا به سه دوره تقسیم می‌شود که شامل تحصیلات اولیه، تحصیلات ثانویه و تحصیلات عالی یا دانشگاهی می‌شود. تحصیلات اولیه در ایتالیا 8 سال است که به 3 سال مهد کودک و 5 سال دبستان تقسیم می‌شود. در ادامه تحصیلات ثانویه نیز 8 سال می‌باشد. 3 سال از آن دوره راهنمایی و 5 سال از آن دوره دبیرستان است. دوره راهنمایی همان دروس دوران ابتدایی اما در سطحی بالاتر تدریس می‌شود ولی در دوران دبیرستان دروس تخصصی می‌شوند. برای این‌که دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته دلخواه خود آماده شوند. در مجموع می‌توان گفت تحصیلات اولیه و ثانویه از سه سالگی تا 19 سالگی را شامل می‌شود.

بعد از دوران دبیرستان افرادی که تمایل به ادامه تحصیل دارند می‌توانند وارد دانشگاه شوند. دانشگاه‌های ایتالیا بسیار معتبر می‌باشند و دارای سیستم آموزشی با کیفیتی هستند. اغلب دانشگاه‌های ایتالیا دولتی هستند و تحصیل در این دانشگاه‌ها برای مردم ایتالیا رایگان است. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌الملل و مهاجر ارزان است. شهریه‌ها برای تحصیل دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه‌های دولتی از 900 یورو آغاز می‌شود و تا 4000 یورو در دانشگاه‌های برتر می‌باشد. در دانشگاه‌های خصوصی نیز شهریه‌ها بین 6000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

بورسیه استانی ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، دقت کنید که این بورسیه به پذیرفته شدگان دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای و همچنین رشته های پزشکی، دندان پزشکی ، داروسازی، پرستاری و دیگر رشته های مرتبط تعلق میگیرد.

بورسیه استانی کمک هزینه ای است که توسط استان محل تحصیل دانشجو به وی تعلق میگیرد. دانشجویانی که توان پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود در کشور ایتالیا را ندارند، با ارائه مدارک مالی مشخصی به سازمان بورس استانی که در آن قصد تحصیل دارند میتوانند از این بورسیه بهره مند شوند. سازمان بورس هر استان به صورت تقریبی در اواخر ماه جون هر سال اعلامیه ای منتشر میکند که در آن مدارک مورد نیاز برای اخذ بورس، دهک های مالی که براساس آن بورس را به صورت کامل یا جزئی به دانشجو میدهند و تمامی جزئیات مربوط بورس استانی شرح داده میشود.

سازمان بورس بر اساس مدارکی مالی که دانشجو ارائه میدهد عددی به نام عدد ایزه برای هر دانشجو محاسبه میکند که نشان دهنده وضعیت مالی هر دانشجو و اینکه وی در چه دهک درآمدی قرارگرفته است میباشد. به طور کلی هر چقدر عدد ایزه کمتر باشد، شانس دانشجو برای اخذ کامل بورسیه بالاتر میرود. پارامترهای زیر در تعیین عدد ایزه هر فرد تأثیر مستقیم دارد:

 1. حقوقی سالانه سرپرست دانشجو یا خود او (در صورتی که خود را سرپرست اعلام کند)
 2. تعداد اعضای خانواده که تحت پوشش مالی سرپرست هستند،
 3. اگر صاحب خانه هستند متراژ منزل و اگر منزل اجاره ای میباشد مقدار هزینه موجود در اجاره نامه به ازای هر ماه

تنظیم مدارک بورسیه استانی و اپلای برای آن نیاز به جزئیات دقیقی دارد که کارشناسان ویزاموندیال شما را در تمامی مراحل اخذ این بورسیه از جمله آماده کردن مدارک آن و اپلای برای این بورسیه همراهی میکنند.

آیا بورسیه استانی شهریه دانشگاه را شامل می شود؟

بله، یکی از خدماتی که بورسیه استانی به دانشجو ارائه میدهد پرداخت هزینه تحصیل به طور کامل میباشد. شهریه دانشجو در ایتالیا بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر دارد. این بورسیه فقط برای متقاضیان دانشگاهای دولتی ایتالیا قابل اقدام است. برای دانشجویانی که در ترم سپتامبر تحصیل خود را آغاز میکنند، قسط اول این بورسیه در ماه نوامبر یا اوایل دسامبر برای دانشجو واریز میشود در نتیجه دانشجو موظف است که هزینه ترم اول تحصیلی خود را قبل از واریز قصد اول پرداخت کند، در اوایل سال تحصیلی دوم مبلغ شهریه ترم اول با کسر مالیات به حساب دانشجو واریز می گردد.

بورسیه استانی چه مقدار از هزینه تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش میدهد؟

بورسیه استانی ایتالیا اگر به طور کامل به دانشجو تعلق بگیرد(تقریبا سالی 5000 یورو+ هزینه شهریه دانشگاه)، کل هزینه تحصیلی وی را پوشش میدهد، این بورسیه به تناسب سال تحصیلی مورد نیاز برای هر رشته و مقطع در مدت زمان مشخصی به دانشجو تعلق میگیرد. در نتیجه اگر دانشجو نتواند در مدت زمان مشخص شده تحصیل خود را به پایان برساند بورسیه برای سال های اضافی تحصیل به وی تعلق نمیگیرد.
هزینه زندگی و اجاره مسکن یا خوابگاه در ایتالیا به استان و شهری که دانشجو در آن قصد تحصیل دارد بستگی دارد. اجاره ی منزل در ایتالیا از 200 یورو در ماه ( حداقل مقدار) شروع میشود که بسته به محله، امکانات منزل و تک نفره یا دو نفره بودن اتاق آن این قیمت بیشتر میشود. معمولاً دانشجو برای مدت 10 ماه در هر سال تحصیلی منزل را اجاره میکند، در نتیجه این بورسیه هزینه سالانه سکونت دانشجو را به طور کامل پوشش میدهد و اگر هزینه های مربوط به منزل به طور اقتصادی مدیریت شود مقداری از مبلغ بورسیه برای دانشجو باقی میماند.
برای هزینه خورد و خوراک دانشجو روزانه به مقدار تقریباً 5 یورو کارت او شارژ میشود که میتواند از سوپرمارکتهای تحت قرارداد دانشگاه با تخفیف خریدهای روزانه خود را انجام دهد. در ایتالیا به طور کلی قیمت مواد غذایی در سوپرمارکتها و بازارهای هفتگی گران نیست.در آخر باید ذکر شود که هزینه کلی زندگی هر فرد کاملاً به نحوه زندگی او بستگی دارد و به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ایتالیا در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا