طلاق توافقی در دوران عقد

زن می تواند هر زمان که بخواهد در گروه وکلای تهران ، چه  در طول زندگی مشترک و چه در دوران عقد ، کل مهریه خود را مطالبه کند . عدم رابطه زناشویی بین زن و مرد ، از لحاظ قانونی دوران عقد از دوران زندگی مشترک متمایز می کند . در دوران عقد ، طلاق چه از نوع توافقی و چه از جانب هر کدام از زوجین صورت بگیرد ، زوجه شرعا و قانونا مستحق نصف مهریه می گردد ، مگر اینکه زوجین به شکل دیگری توافق کنند ، برای مثال زوجه ادعایی در خصوص مهریه نداشته یا در قبال طلاق توافقی مهریه را به زوج بذل کند و یا اینکه بر پرداخت و دریافت کل مبلغ مهریه بین زوجین توافق صورت بگیرد .

در صورت بکارت زوجه و بذل مهریه از طرف وی ، پس از ثبت طلاق توافقی در دفترخانه رسمی طلاق ، زوجه نمی تواند به مهریه ی بذل شده ی خود رجوع نماید .

طلاق توافقی اساسا وابسته به توافق زوجین است و هر آنچه آنها در خصوص مهریه و میزان و نحوه ی مطالبه ی آن تصمیم گیری و توافق کنند برای دادگاه ملاک عمل قرار می گیرد و دادگاه بر اساس آن مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید . نکته ی قابل توجه برای ثبت هر نوع طلاق ، زوجین ابتدا بایستی به دادگاه بروند تا دادگاه در این خصوص رای صادر کند و پس از آن برای ثبت طلاق می توانند به دفاتر رسمی طلاق مراجعه کنند و این گونه نیست که بتوان بدون مراجعه به دادگاه و صدور رای دادگاه در این خصوص به دفاتر طلاق برای ثبت طلاق مراجعه نمود ، اگر زوجه دوشیزه باشد بعد از ثبت طلاق ، هرکدام از زوجین می توانند با مراجعه به اداره ی ثبت احوال و ارائه در خواست ، شناسنامه ی جدیدی که نام همسر قبلی و طلاق  در آن نوشته نشده باشد ، اخذ نمایند . اگر زوجه در حالیکه باکره است ، قبل از طلاق تمام مهریه ی خود را دریافت کرده باشد ، در زمان طلاق باید نصف آنرا عینا و یا قیمتا به شوهر باز گرداند . ممکن است زن مهریه ی خود را در قبال طلاق توافقی به شوهر ببخشد در این صورت زن باید اعلام کند مهریه ای را که مستحق آن است می بخشد و نه مهریه ای را که در عقد نکاح تعیین شده است . معمولا دادگاه های استان تهران زوجه را به پزشکی قانونی برای اثبات دوشیزگی ارجاع می دهند ولی در بعضی از شعب شهرستان ها صرف اقرار زوجین مبنی بر عدم نزدیکی و نداشتن رابطه ی زناشویی را کافی می دانند . البته رای کارشناسی پزشکی قانونی قابل اعتراض است .

چنانچه زوجه در دوران عقد باشد و رابطه ی زناشویی نداشته باشد ، از حق حبس برخوردار است ، یعنی می تواند تاتسلیم و دریافت تمام مهریه از تمکین خود داری کند و البته نفقه به وی تعلق خواهد گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا