شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان یکی از صنعتی ترین کشورها در دنیا به شمار می رود و موتور اقتصادی حوزه پولی یورو محسوب می گردد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، ناتو، کشور های پنج به علاوه یک همچنین عضو گروه هشت می باشد و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا نیز هست. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان وجود دارد و همین عامل در کنار سطح بالای دانشگاه های این کشور، باعث جذب متقاضیان زیادی برای تحصیل شده است. رشته های پزشکی و سایر گرایش های علوم پزشکی از محبوب ترین رشته ها در میان متقاضیان می باشند و به دلایلی که در بالا ذکر شد یعنی تحصیل رایگان در رشته پزشکی همچنین سطح بالای دانشگاه های پزشکی این کشور در کنار موقعیت شغلی مناسب، متقاضیان زیادی خواهان اخذ پذیرش پزشکی در آلمان هستند. متقاضیان برای کسب پذیرش پزشکی در آلمان دو مسیر پیش رو دارند؛ اقدام برای دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان یا اخذ پذیرش پزشکی در آلمان برای دانشگاه های خصوصی ولی با هزینه.

دروس پزشکی در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی ارائه می شود و این دروس در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می گردند. مهم ترین نکاتی که باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان بدانید، به شرح زیر است:

طول دوره پزشکی در آلمان 6 سال و 3 ماه است و با یک آزمون ایالتی (Staatsexamen) پایان می یابد. این آموزش شرط اصلی اخذ مجوز برای کار در آلمان به عنوان یک پزشک است (Approbation).

تحصیل پزشکی تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است.

اپلای برای تحصیل پزشکی در آلمان بسیار رقابتی است.

تحصیل در رشته پزشکی بسیار وقت گیر است نیاز به صرف انرژی زیادی دارد.

نه DAAD و نه هیچ سازمان آلمانی دیگر بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی در رشته پزشکی ارائه نمی دهد.

شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان

همانطور که در بالا ذکر شد متقاضیان اخذ پذیرش پزشکی در آلمان دو مسیر پیش رو دارند و دانشگاه های آلمان دو دسته هستند. دانشگاه های خصوصی آلمان، که با پرداخت شهریه می توانید در آن ها تحصیل کنید و دانشگاه های دولتی آلمان که تقریبا رایگان هستند. برای ورود به دانشگاه های دولتی آلمان از دو راه می توان اقدام کرد.

  نوع اول متقاضیان افرادی هستند که شرایط ورود مستقیم به دانشگاه پزشکی ندارند. این دسته از متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان باید دیپلم دوازده ساله با معدل 20 داشته باشند. سپس با داشتن مدرک B1 آلمانی می توانند در دوره زبان آلمانی در کشور آلمان ثبت نام نمایند و سطح زبان خود را به C1 آلمانی برسانند. دوره زبانی آلمانی یک ساله است و دانشجویان می توانند در دوره فشرده به سطح مورد نظر برسند. پس از رسیدن به سطح مطلوب باید در دوره های فاندیشن پزشکی شرکت نمایند. دوره فاندیشن در دانشگاه های پزشکی آلمان و در شهر زیبای برلین برگزار می شود و در این دوره ها افراد برای ورود به دانشگاه پزشکی آماده می شوند. متقاضیان در صورتی قبولی در تست پایانی دوره فاندیشن می توانند در دانشگاه های رایگان آلمان تحصیل کنند.

نوع دوم متقاضیانی هستند که شرایط ورود مستقیم به دانشگاه های پزشکی را دارند. این دسته از متقاضیان باید مدرک زبان C1 داشته باشند که می توانند در کشور آلمان در دوره های زبان تحصیل کنند. برای این افراد الزامی به شرکت در دوره فاندیشن نیست اما این دوره می تواند برای قبولی در آزمون کمک شایانی باشد؛ چرا که متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان که به زبان آلمانی می باشد شرکت نمایند و در صورت قبولی می توانند اقدام به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان نمایند.

آزمون ورودی پزشکی آلمان

افرادی که تمایل به پذیرش پزشکی در آلمان دارند باید بدانند که متقاضیان برای تحصیل در این رشته همواره با رقابت زیادی روبه ‌رو می باشند. داوطلبان زیادی برای اخذ پذیرش در این رشته تلاش می نمایند. به همین خاطر برای سنجش افراد جهت ورود به این رشته تحصیلی، آزمون ورودی در نظر گرفته‌ شده است. افراد باید در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی این کشور شرکت نمایند و در صورت قبولی می ‌توانند تحصیل خود را در دانشگاه های پزشکی آلمان آغاز نمایند. آزمون ورودی به زبان آلمانی برگزار می ‌شود، لذا داوطلب باید به این زبان به صورت کامل مسلط باشد.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان همان طور که می دانید، نیاز به شرکت در کنکور ایران و قبولی در کنکور است اما اگر فردی بخواهد بدون کنکور در آلمان به تحصیل پزشکی بپردازد این امر فقط با شرکت در یک دوره کالج در آلمان، آن هم در صورت داشتن شرایط سنی مناسب با تحصیل در کالج به تحصیل بدون کنکور در آلمان بپردازند. این کالج ها 1 ساله شامل دو ترم می باشد. این دوره M-Course می باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش پزشکی در آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان متقاضی باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر پذیرش تحصیلی اخذ نماید. برای اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان باید مدارک لازم به دانشگاه مربوطه ارائه داده شود. این مدارک می تواند شامل موارد زیر باشد:

اسکن پاسپورت

ارائه ریز نمرات درسی با ترجمه رسمی

ارائه مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم با ترجمه رسمی

حداقل مدرک زبان B1 در صورت پذیرش مستقیم

ترجمه رسمی گواهی قبولی سنجش در صورت نیاز

پذیرش مستقیم پزشکی آلمان
برای اخذ پذیرش پزشکی در آلمان همانطور که گفته شد شرکت در یک دوره کالج یا شرکت در کنکور ایران مورد نیاز می باشد. اما افرادی که تمایل داشته باشند غیر از این مسیر برای پزشکی اقدام نمایند و به طور مستقیم در این رشته تحصیل نمایند می توانند با گذراندن 35 واحد درسی پذیرش مستقیم پزشکی آلمان را اخذ نمایند که در این صورت نیاز به تحصیل دوره یک سال و آزمون ورودی و کنکور ایران نخواهد بود.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

علاوه بر مدرک زبان آلمانی، دانشجویان برای ورود به رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان باید معدل مناسبی نیز داشته باشند. در برخی از رشته ها باید معدل 20 داشته باشید. برخی از این رشته ها شامل پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی و بایولوژی هست. برای ورود به این رشته ها اگر معدل 20 ندارید باید در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنید؛ یا برای تحصیل رایگان در کشورهای دیگری مانند اتریش اقدام کنید.

بنابراین افرادی که معدل 20 دارند می توانند در دوره های زبان و دوره های فاندیشن شرکت کنند و به دانشگاه های دولتی وارد شوند. در رشته های دیگر امکان تحصیل با معدل حداقل 15 نیز وجود دارد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان
برای تحصیل در پزشکی در آلمان شرایط سنی خاصی وجود دارد. برای اخذ پذیرش در دوره های زبان آلمانی و فاندیشن یا پذیرش مستقیم پزشکی تا سن 30 سال می توان اقدام کرد. علاوه بر شرایط سنی برای گرفتن پذیرش، شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی نیز مهم است. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان از تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما نباید بیش از 3 تا 4 سال گذشته باشد. به عبارت دیگر نباید گپ تحصیلی بیش از 4 سال داشته باشید.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان

افرادی که به تحصیل در آلمان می اندیشند، باید بدانند که برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید مدرک زبان مورد نظر را اخذ نمایند. زبان تدریس در رشته پزشکی با توجه به دانشگاه می تواند انگلیسی یا آلمانی باشد. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره ارائه شده است.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در کشور آلمان چندان متداول نیست اما مدرک لیسانس در علوم طبیعی پزشکی وجود دارد که به زبان انگلیسی ارائه داده می‌ شود. در سطح کارشناسی ارشد، 59 مدرک زبان انگلیسی در رشته پزشکی برای دانشجویان رشته پزشکی ارائه می شود که برخی از آنها رایگان هستند. برای تحصیل در این مقطع لازم است که فرد قبلاً در این رشته تحصیل کرده و مدرک لیسانس خود را اخذ نموده باشد. شایان ذکر است که حتی اگر در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، با این وجود، توصیه می شود برخی از عبارات اساسی آلمانی را بیاموزید تا برای شما در محل اقامت و برقراری ارتباط با مردم محلی و درمان آن ها راه گشا باشد.

تحصیل رشته پزشکی در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل پزشکی در کشور آلمان عموماً به زبان آلمانی است و دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهند. افرادی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های آلمان برای رشته پزشکی دارند باید مدرک زبان آلمانی C1 ارائه نمایند تا بتوانند از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی اخذ نمایند. البته تحصیل با دارا بودن مدرک b1 و b2 آلمانی با گذراندن دوره کالج زبان امکان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا