سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

موارد سلب حضانت از پدر در قانون

بر اساس ماده 1173 قانون مدنی ، لغو حضانت از پدر یا مادری که حضانت آنها برای فرزند همراه با خطرات جسمی هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست ، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد ، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی ، هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند ، اتخاذ کند .

در ادامه این ماده نیز برخی از مصادیق عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی هر یک از والدین اعم از پدر یا مادر کودک مطرح شده است که هر چند این موارد به صورت تمثیلی بیان شده اند ، اما می توان آنها را از جمله مهم ترین و شایع ترین موارد سلب حضانت از پدر و مادر محسوب کرد . به عنوان نمونه :

– اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار ؛

– اشتهار به فساد اخلاق و فحشا ؛

– ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی ؛

– سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء ، تکدی گری و قاچاق ؛

و تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف می توانند سبب شوند که دادگاه در خصوص حضانت کودک تصمیم مقتضی را گرفته و مثلا با سلب حضانت از پدر ، آن را به مادر کودک یا شخص ذی صلاح دیگری واگذار نماید .

شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

همانگونه که در قسمت قبل مورد اشاره قرار گرفت ، در ماده 1173 قانون مدنی برخی از مهم ترین موارد سلب حضانت مورد اشاره قرار گرفته که ” اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار “ نیز جزء آنهاست . با عنایت به این مطلب در می یابیم که اگر پدری به الکل ، مواد مخدر و یا قمار اعتیاد داشته باشد ، به دلیل اینکه مصلحت فرزند به خطر می افتد ، می توان از وی سلب حضانت کرد .

البته قید مهمی در خصوص شرایط لغو حضانت پدر معتاد درج شده است و آن ” اعتیاد زیان آور “ است . لذا به نظر می رسد که از نظر قانونگذار در صورتی که اعتیاد پدر زیان آور و یا مضر به حال و مصلحت کودک نباشد ، نمی توان از وی سلب حضانت نمود . به عنوان مثال اعتیاد به دخانیات هرچند آثار مخربی بر روی فرزندان بر جای می گذارد ، نمی توان با استناد به آن سلب حضانت از پدر را تقاضا نمود . هر چند که تشخیص اعتیاد زیان آور به عهده قاضی دادگاه خانواده می باشد و در هر مورد ، ممکن است زیان آور بودن یا نبودن اعتیاد پدر به حال فرزند محل اختلاف باشد .

نحوه لغو حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

پس از اینکه شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد به مواد مخدر ، مشروبات الکلی ، قمار توضیح داده شد ، لازم است تا به بررسی شیوه سلب حضانت از پدر به علت اعتیاد وی پرداخته و به این سوال پاسخ دهیم که نحوه لغو حضانت از پدر معتاد به چه صورت است ؟

به لحاظ رویه قضایی در دادگاه ها ، اگر شخص ذی نفع ( غالبا مادر کودک ) قصد داشته باشد تا با استناد به اعتیاد پدر برای لغو حضانت از وی اقدام کند ، باید در دادگاه صالح یعنی دادگاه خانواده دعوای سلب حضانت را اقامه کند که این امر با ارائه دادخواست سلب حضانت از پدر به علت اعتیاد امکان پذیر خواهد شد .

پس از آن ، دادگاه به دعوای مورد نظر رسیدگی کرده و در صورت احراز اعتیاد زیان آور پدر به مواد مخدر ، مشروبات الکلی و یا قمار ، حکم مقتضی برای سلب حضانت فرزند از وی را اتخاذ می نماید و ممکن است حضانت فرزند را به مادر و یا شخص ذی صلاح دیگری بسپارد تا مصلحت فرزند هم حفظ شود ؛ هر چند که در این صورت حق ملاقات با فرزند به قوت خود باقی خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا