جرم قاچاق انسان / وکیل قاچاق انسان در تهران

وکیل قاچاق انسان تهران

جرم قاچاق انسان تهران

شماره وکیل  قاچاق انسان تهران

 

قاچاق انسان به عملی گفته می‌شود که فردی را به عنوان استخدام یا پناه دادن و یا حتی اعمال زور به مکانی خارج از محل زندگی او بوده و از طریق ارتباط جنسی یا کار اجباری از او بهره‌برداری کرد. این عمل در دنیای امروزی به برده‌داری مدرن نیز معروف می‌باشد.

قاچاق‌چیان انسان از طرق مختلفی همچون گرفتن کارت شناسایی و پاسپورت ، آزار جنسی ، خشونت فیزیکی ، تهدید و … قربانیان را تحت کنترل خود قرار می‌دهند.

قاچاق انسان سود بسیار زیاد و ریسک بسیار پایین دارد و طبق گزارش‌های سازمان ملل این فعالیت سالیانه ۳۲ میلیارد دلار برای قاچاق‌چیان سود دارد.

تفاوت قاچاق انسان و قاچاقی بردن افراد

از چهار طریق می‌توان به تفاوت این دو عمل پی برد :

  1. قاچاقی بردن افراد عملی است که فرد را به خارج از کشور می‌برد اما قاچاق انسان لزوما به خارج از مرزهای کشور محدود نمی‌باشد.
  2. عموماً افرادی که از طریق قاچاق به خارج از مرزهای کشور می‌روند از عمل خود راضی هستند اما کسانی که دچار عمل قاچاق انسان شده‌اند از وضعیت خود راضی نیستند.
  3. افرادی که به صورت قاچاق به خارج از مرزهای کشور می‌روند قادر به انجام هرکاری می‌باشند اما کسانی که دچار عمل قاچاق انسان شده‌اند آزادی محدودی دارند و مجبور به انجام کارها و عمل‌های مختلفی می‌باشد.
  4. افرادی که به صورت قاچاق به خارج از مرزهای کشور می‌روند به افرادی که این کار را براشون انجام می‌دهند پول می‌دهند اما در مقابل عاملان قاچاق انسان در مقابل کاری که افراد براشون انجام می‌دهند پول دریافت می‌کنند.

جرم قاچاق در قانون اساسی ایران چه معنایی دارد ؟

اولین بار در سال ۱۳۱۲ جرم قاچاق در قانون نگاشته شد. ماده ۴۵ این قانون به این صورت می‌باشد :

“مقصود از قاچاق اسلحه، وارد کردن به مملکت و یا صادر کردن از آن یا خرید یا فروش و یا حمل و نقل و یا مخفی کردن و یا نگاه داشتن آن است در داخل مملکت مقصود از قاچاق اشیای ممنوع‌الورود یا ممنوع‌الصدور وارد کردن اشیای ممنوع‌الورود است به خاک ایران در هر نقطه از مملکت‌که اشیای مزبور کشف شود و یا خارج کردن اشیای ممنوع‌الصدور و یا تسلیم آن است به متصدی حمل و نقل و یا هر شخص دیگری برای خارج کردن و یا هر نوع اقدام دیگری برای خارج کردن از مملکت”

مجازات قاچاق انسان در قانون اساسی ایران چیست ؟

ماده ۳ ـ چنانچه عمل مرتکب «قاچاق انسان» از مصادیق مندرج در قانون مجازات اسلامی باشد مطابق مجازات‌های مقرر در قانون یادشده و در غیراین صورت به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جزای نقدی معادل دوبرابر وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است، محکوم می‌شود.

تبصره ۱ ـ چنانچه فرد قاچاق شده کمتر از هجده سال تمام داشته باشد و عمل ارتکابی از مصادیق محاربه و افساد فی الارض نباشد، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌شود.

تبصره ۲ ـ کسی که شروع به ارتکاب جرائم موضوع این قانون نماید لیکن نتیجه منظور بدون اراده وی محقق نگردد، به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌گردد.

تبصره ۳ ـ مجازات معاونت در جرم «قاچاق انسان» به میزان دو تا پنج سال حبس حسب مورد و نیز جزای نقدی معادل وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است، خواهد بود.

چنانچه فرد قاچاق شده کمتر از هجده سال تمام داشته باشد و عمل ارتکابی از مصادیق محاربه و افساد فی الارض نباشد، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌شود

ماده ۴ ـ هرگاه کارکنان دولت یا موسسات، شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به دولت و نیرو‌های مسلح یا موسسات و نهاد‌های عمومی غیردولتی یا نهاد‌های انقلاب اسلامی یا به طور کلی کارکنان قوای سه گانه به نحوی از انحاء در جرائم موضوع این قانون دخالت داشته باشند، علاوه بر مجازات‌های مقرر در این قانون، باتوجه به نقش مجرم به انفصال موقت یا دائم از خدمات محکوم خواهند شد.

ماده ۵ ـ چنانچه موسسات و شرکت‌های خصوصی به قصد ارتکاب جرائم موضوع این قانون، ولو بانام و عنوان دیگری تشکیل شده باشند، علاوه بر اعمال مجازات‌های مقرر، پروانه فعالیت یا مجوز مربوط ابطال و موسسه و شرکت به دستور مقام قضائی تعطیل خواهد گردید.

ماده ۶ ـ چنانچه «قاچاق انسان» توام با ارتکاب جرائم دیگری تحقق یابد، مرتکب یا مرتکبان علاوه بر مجازات مقرر در این قانون، به مجازات‌های مربوط به آن عناوین نیز محکوم خواهند شد.

ماده ۷ ـ هرتبعه ایرانی که در خارج از قلمرو حاکمیت ایران مرتکب یکی از جرائم موضوع این قانون گردد، مشمول مقررات این قانون خواهد بود.

ماده ۸ ـ تمامی اشیاء، اسباب و وسائط نقلیه‌ای که عالما و عامدا به امر «قاچاق انسان» اختصاص داده شده اند به نفع دولت ضبط خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا