اثبات وکالت وکیل در دادگاه

به موجب قانون ، افراد حق انتخاب وکیل در دعاوی شان را دارند . امروزه نیز اکثر دعاوی که افراد در دادگاهها مطرح می کنند ، با دخالت وکیل انجام می شود . در واقع ، وکالت نوعی از نمایندگی است که به شخص دیگری غیر از طرفین دعوا این اختیار را می دهد که در دعاوی اشخاص مشارکت نمایند . اما دادگاه به محض رسیدگی به دعوا بایستی سمت شخص وکیل را احراز نماید . به همین مناسبت ، بحث اثبات وکالت ، یکی از موضوعات مهمی است که در فرایند دادرسی مورد توجه قرار می گیرد . به همین مناسبت ، در این مقاله به بررسی اینکه اثبات وکالت چیست و اثبات وکالت وکیل در دادگاه خواهیم پرداخت .

اثبات وکالت چیست

عقد وکالت ، یکی از عقود مهمی است که احکام مربوط به آن در قانون پیش بینی شده است . عقد وکالت ، به شخص وکیل این اختیار را می دهد که در دعاوی مربوط به اشخاص دیگر شرکت کرده و به مسائل قانونی آن بپردازد . در واقع ، وکالت نوعی از نمایندگی قراردادی است که خود طرفین دعوا او را به این سمت انتخاب می کنند و از آن جهت که وکیل یک شخص ثالث محسوب می شود ، بایستی برای دادگاه سمت او ثابت شود . در حقیقت ، چون تمام اقدامات و اعمال وکیل نسبت به موکل او در حدود وکالت نامه موثر بوده و به نظر دادگاه به منزله اقدامات خود شخص موکل است ، وکالت وکیل باید به اثبات برسد . بنابراین ، اثبات وکالت وکیل موضوع مهمی است که دادگاه آن را مدنظر قرار می دهد و با اثبات وکالت وکیل ، حدود اختیارات وکیل هم برای دادگاه روشن می شود . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نمایندگی قراردادی و حدود اختیارات وکیل کلیک کنید .

 

اثبات وکالت وکیل در دادگاه

بر اساس ماده 34 قانون آیین دادرسی مدنی ، اگر وکالت در خارج از دادگاه داده شده باشد ، ممکن است که به موجب سند رسمی یا سند عادی و به طور غیر رسمی باشد . در صورتی که وکالت به موجب سند غیر رسمی داده شده باشد اگر وکالتنامه در ایران تنظیم شده باشد ، صحت امضای موکل در وکالتنامه ممکن است توسط خود وکیل دادگستری در همان وکالت نامه تایید شود . در صورتی هم که وکالت در خارج از ایران داده شده باشد ، باید به گواهی یکی از ماموران سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی برسد . اگر هم وکالت در جلسه دادرسی داده شود ، در این صورت ، مراتب در صورتجلسه قید شده و به امضای خود موکل می رسد . به هر حال ، بعد از تنظیم صحیح وکالت نامه ، باید آن را برای اثبات وکالت وکیل به دادگاه ارائه داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا